Na Pranýři (2) – Šokující změna šachových pravidel

Dva příběhy: chod jezdce a redaktor Týdeníku na štíru s notací.

Vážení čtenáři, kteří se zabývají trochu podrobněji děním ve světovém šachu, si jistě již dávno povšimli, kolik nejrozličnějších novot vymýšlejí v posledních desetiletích nejrůznější šachové instituce (nemusíme chodit okolo horské kaše, když napíšeme osobnost/i). Pravda, zatím se jednalo především o způsob rozehrávání nejrozmanitějších postupových turnajů, pravidel oblékání 🙂 , povinností fyzické účasti hráčů u šachovnice na počátku hry, zákazy a kontroly užívání nejrůznějších podpůrných prostředků – od různých stimulací, až po látky dobře maskující jejich užití (diuretika; značné problémy, které zákaz těchto látek před partií přináší starším šachistům, zde není předmětem naší přece jen tak trochu odlehčené kritiky), zavedení výpočtu ratingů = naprosté zahlcení číslicemi a žebříčky, atp. V samotné hře se potom neustále zrychluje tempo hry, o mistru světa může dnes teoreticky rozhodnout blesková partie…

„Tohle všechno se ovšem dá vstřebat“, řekne si jistě řada z nás, šachistů, kterým nejde o to honosit se nějakým mezinárodním titulem či vyhrávat turnaj za turnajem. Ale posuďte sami, zda přece jen i v naší krásné hře neplatí ono známé pořekadlo „čeho je moc, toho je příliš“!

PDF článek: Pranyr-Druhy_dil

One Response to Na Pranýři (2) – Šokující změna šachových pravidel

 • Fuj, tak takhle hnusny pamflet jsem dlouho necetl. Konkurencni boj?
  Nejdriv konkurentovi vytknu neexistujici chybu a pak se pustim do kritiky prehlednuti v elektronickem textu. A uvedu to pekne ‚A ejhle – ecce homo -, na scéně se opět objevuje náš starý známý pan PH.‘ Tak nejak to souzni s vyse uvedenymi kecy o pevnosti charakteru, tech kdo nahlas material doc. K. a PH nekritizuji. Jak z komunistickeho tisku. Tomu rikam vychova detskych sverencu.

  JB se snazi ve ctenari vzbudit dojem, ze PH ma v knize nesmyslnou definici pohybu jezdce. Ale PH to ma samozrejme spravne, jednoznacne a srozumitelne. Pomineme-li, ze neuvadi, ze jezdec nesmi skocit na pole obsazene kamenem stejne barvy. Ale to neuvadi ani citovana vzorova definice pana Veseleho, ani popis samotneho JB.

  definice PH mi prijde zcela OK, pokud bych mel udelat minimalni definici, tak bych pouzil text PH a ne p.Veseleho :
  Jezdec může hrát na nejbližší pole opačné barvy (neobsazene kamenem teze barvy), které nesousedí s polem, na kterém jezdcem stojí. Muze pritom preskakovat ostatni kameny.

  Vysvetleni, ze jde jezdec do L, je didakticky bonus – PH ho pridava a pise zcela srozumitelne. Navic doprovazi podle vseho i diagramem.

  Vylozene smesne je to, jak JB evokuje spriznenost sveho popisu s popisem lingvisty Dr. Veseleho. Pritom ta uzasna klicova myslenka je krystalicky obsazena v definici PH.

  ———————–
  “ Jezdec je jedinou figurou na šachovnici, která může přeskakovat jak vlastní tak soupeřovy figury.“
  Zde JB tepe PH kvuli tomu, ze v pry pesec neni figura. To je vylozene nesmyslne hnidopistvi, pokud PH pouziva v casti textu o pravidlech termin figura pro vsechny kameny, tak v tom neni zadny problem. Prijde mi jako nesmysl pri vysvetlovani zakladnich pravidel komplikovat veci rozdelenim kamenu (v obecnem jazyce figur/figurek) na pesce-figury-veze….

  Mimochodem, tepani jazyka PH od JB je ponekud vesele, protoze jeho jinak kvalitni vyber treninkoveho materialu je typicky provazen texty, kterym by zasadne pomohlo kraceni minimalne na polovinu. Ocenily by i deti – proc cist vatu, ktera rozhodne do zlateho fondu ceske (detske) literatury nepatri. A jeste jedna dobra rada, chtelo by to neco udelat s grafickym designem materialu. I denunciacni texty si zaslouzi neco lepsiho.

  Text nepodepisuju, opravdu nestojim o to vystupovat v nejake polemice JB, kdyz vidim tenhle pamflet.
  Co jineho to je?
  (Nemam zadny stret zajmu. V dobe, kdy se sachu venoval mi oba panove byli sympaticti. Cely material PH nevidel, vyjadruju se jen k tehle kritice z pera JB).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting