Dekadence i v šachu: kam se poděly propočty složitých variant? Cirkus v Bielu. Líný mistr světa

„Ale konkrétní propočet je přece doména počítačů! Není to nic jiného nežli matematika!“ může jistě argumentovat nejeden čtenář. To jistě, jenomže u partie s běžícími hodinami vedle desky nám motor nepomůže minimálně do té doby, než budou mít (snad) naši potomci zabudovány čipy přímo v sobě, jako tomu bylo například v seriálu Fringe. (V České republice se vysílal pod názvem Hranice nemožného.)

„Jenže v rozboru komp vše vidí,“ pokračuje konverzace. A tu jsme u jádra problému!

Kdysi se mně dostala do rukou jedna sci-fi povídka, která vyzývala i k hlubšímu zamyšlení. Děj se odehrával v budoucnosti a točil se kolem toho, že ‚vědci‘ v povídce ‚objevili‘ skromného pracovníka zastrčeného oddělení, který – považte – uměl sčítat, odčítat, násobit a dělit bez pomoci kalkulačky. Potřeboval jen papír a tužku. Jeho ‚umění‘ způsobilo pravé pozdvižení. Po několika testech a ověření, zda náš hrdina nešvindluje (‚matematici‘ si výsledky ověřovali na kalkulačkách), hledaly moudré hlavy vysvětlení…podle mého přesně toto se nyní děje a bude se díti ještě více v budoucnosti (pokud nás tedy nějaká čeká).

K názorům světových elit k problematice výkonnosti šachistů, tedy i způsobilosti k propočtu variant se ještě krátce vrátíme na konci článku, přestože by si zasluhoval samostatnou pozornost!

Autor se chce v tomto příspěvku s čtenáři hlavně podělit o novinky z šachového světa (nejen) upadajícího západu, ale navrhuje čtenáři ověřit si, zda dokáže zvládnout propočet variant tam, kde super velmistr (přitom ale vítěz silného turnaje v Bielu) zcela selhal! Opírá se též o názory šachových veličin – exmistrů světa! Co se s šachem děje?

Organizátoři letošního turnaje ve švýcarském Bielu tentokráte pojali snad nejrevolučnější nápad, kterak osmi vybraným a (jen za toto jim je třeba poděkovat, více najít nelze) mladým šachistům a samozřejmě divákům ‚zatraktivnit‘ turnaj. Bohužel ale také, jak co nejvíce snížit jeho tvůrčí úroveň. Systém rozehrávání vážných partií, rapidu a bleskovek  ještě navíc zkombinovali. (Naštěstí na buletty a různé hyperbuletty si budou muset diváci ještě počkat; až civilizace zešílí ještě více, přesunou se účastníci, ještě v jiné části turnaje, i k počítačům, Předpokládám, že přijde doba, kdy si budou vozit na turnaje svoje…myši…to není vtip.). To znamená, že po rapid turnaji následovalo několik partií vážných, poté se začalo ‚dvojkolově blickat‘, aby se turnaj dohrál zbylými vážnými partiemi. K tomu se samozřejmě upravoval počet bodů za výhru a remízu v jednotlivých disciplínách. Jinými slovy, kalendář turnaje vyžadoval pečlivé studium zájemců, ale asi i hráčů. Ostatně, vždyť v atletice přece existuje desetiboj a je tedy ještě co přidávat. Na fakt, že šach je pravděpodobně jediným druhem lidské činnosti, kde se po staletí doplňoval sport, věda a umění, se dnes už nehraje.

Dovolím si trochu odbočit: Aby zůstalo vše poplatné době, ve které žijeme, přibližně ve stejné době se činil i současný mistr světa: 1/ nejprve oznámil, že titul bude obhajovat pouze, pokud turnaj kandidátů vyhraje mladičký Alireza Firouzja (podle mého ho tím psychicky nesmírně poškodil, ne-li rovnou odrovnal!), 2/ poté oznámil, že je překvapen: jako vítěze turnaje kandidátů totiž tipoval Caruanu, 3/ navrhl nový způsob rozehrání zápasu o titul mistra světa! (Bude se hrát na sety, podobně jako v tenisu, a vypracoval i systém tiebreaků). 4/ Nakonec, k výročí založení FIDE 20. 7. 2022 (zřejmě mu toto připadalo velmi vhodné či mimořádně vtipné), oznámil, že zápas hrát…nebude! (Čtenáři, kteří by toto již považovali za bernou minci, sdělím svůj názor: nevylučuju, že Magnus Carlsen chce mj. překonat Fischera ve výši odměny za sehraný zápas.)

Ve hře jsou samozřejmě i jiné důvody. Například lenost mistra světa připravovat se kvůli pouhému maximálně cca miliónu (dolarů či euro) několik měsíců na zápas.  Své jistě hrají i jisté obavy z prohry. „Es kom der Tag!“ Jan Aleksandrovič potřebuje výrazně posílit nervovou soustavu, nacházet se zrovna na vzestupné křivce svojí výkonnosti, a mít třeba v druhém zápasu o šachovou korunu i trochu víc štěstí, aby případně, na rozdíl od Sergeje Karjakina (2016) a Fabiana Caruany (2018) za stavu 6 – 6 či v budoucnu 7 – 7 rapid či následné bleskovky vyhrál.

Ale zpět k bláznivému turnaji v Bielu. Hodně jsem v mládí četl a zajímaly mně i výsledky a zajímavosti předválečných turnajů. Tomu, co zde organizátoři a mecenáši vymysleli se ale ani vzdáleně nepodobá super turnaj z roku 1938. Turnaj AVRO se konal v Holandsku, přičemž ovšem hráči (pouze!) přejížděli po každé sehrané partii z jednoho města do jiného, aby se na závěr 14 kolového zápolení vrátili zpět do hlavního města. Dá se říci, že jak tehdejší mistr světa, 46 letý A. A. Alechin, tak hlavně exmistr světa J. R. Capablanca, kterému bylo ještě o 4 roky více (na turnaji oslavil padesáté narozeniny, a bylo to zde, co mu jeho věčný rival uštědřil zrovna dáreček ve formě kruté porážky; Capablancův hubený výsledek v turnaji se připisuje jeho nedobrému zdravotnímu stavu), měli na rozdíl od kupříkladu tehdy 27 letého Michaila Mojsejeviče Botvinnika nebo dokonce vítěze turnaje, tehdy pouze 22 letého Paula Petroviče Kerese, s cestováním mírně řečeno problémy. Inu, cirkus Humberto.

Podle mého se však toto nevyrovná letošnímu ‚geniálnímu formátu‘. Hráči ke konci turnaje možná i zapomínali, který druh šachu vlastně dnes hrají. Minimálně této mojí hypotéze odpovídá ukázka z vážné partie, kterou jsem pro Vás, milí čtenáři, připravil, včetně onoho testu. Tedy pojďme na to!

Salem,Saleh (2684) – Le,Quang Liem (2722) Biel 20. 7. 2022

Hraje se v součtu 26. kolo turnaje, jde tentokráte o vážnou partii a za výhru dostává vítěz 4 body. Velmi sympatický jedenatřicetiletý vietnamský velmistr je taktik a počtář každým coulem.

Bílý v pozici diagramu táhl 62.Se2. S časem na tom nebyl nejlépe, na rozdíl od černého, který disponoval více než půlhodinou.

Pokuste se milí čtenáři zaútočit černými na nepřátelského krále, ale, což je nejdůležitější, propočítat všechny důležité varianty. Myslím, že 20 – 25 minut času by mělo bohatě stačit, aby se vám podařilo zadání splnit. Samozřejmě, že níže budete moci porovnat svoje řešení se skutečností.

 

 

 

 

 

Na závěr článku si ještě dovolím vrátit k turnaji kandidátů. Pokud se o dění v šachovém světě zajímáte, asi vám neušlo video, které po 6. nebo 7. kole natočil 14. mistr světa Vladimir Borisovič Kramnik. (Mimo jiné, komentuje partie v přímém přenosu na ruském webu Levitov chess, byl jediným hostem ve studiu, který k hodnocení pozic a vysvětlení divákům, co se na deskách děje, nepoužíval počítač!) Úroveň partií doslova tepal kritikou a některé partie označil za hrané nikoli v nejprestižnějším a nejdůležitějším turnaji roku, ale na úrovni 2 300 maximálně 2 400.

Shlédnout Kramnikovo video, který svá tvrzení opírá samozřejmě o ukázky,  můžete třeba tu:

https://www.youtube.com/watch?v=uoEdov57mU0

A jeho závěr? Proč se toto děje? Podle exmistra světa je jedním z nejdůležitějších důvodů prudkého poklesu výkonnosti právě střídání různých formátů hry, když do hry vstoupila i hra na internetu v covidové době. Zjednodušeně řečeno: šachisté dnes nehrají dle plánů, ale dle tahů, napodobujíce tak šachové motory.

Když k této ostré kritice přidáme i starší slova 12. mistra světa Anatolije Jevgeněviče Karpova, totiž že šachistům dnes v základu chybí schopnost samostatné analýzy (pohodlnější i přesnější je pustit si engin, že?), dostáváme se k jádru problému a samozřejmě tím snad částečně vysvětlíme i chabý propočet vietnamského super velmistra ještě z jiného úhlu pohledu.

O současných schopnostech propočtu dnešních super velmistrů (osobně považuji tento titul totožný s ratingem 2 700+) ve srovnání s těmi, kteří již nejsou mezi námi, a domnívám se, že s obavami sledující nejen šachový svět, snad zase někdy příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting