Deník z turnaje Legend (2)

Pátráte po agresívním zahájení bílými v otevřených hrách? Možná jste unaveni (znechuceni) ‚italským popotahováním‘ d3, c3, 0-0, Ve1, Jd2-f1, atd. či analogickým vývojem v zavřených španělských hrách?! V roce 1987 přišel holandský velmistr John Van der Wiel s tehdy revolučním nástrojem, kterak ve skotské hře, konkrétně Miesesově útoku (3.d4 exd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jxc6 bxc6 6.e5 De7 7.De2 Jd5) získat iniciativní hru pomocí tehdy až tajnosnubného přesunu královské věže 8.h4! V počítačové době hledání nových a nových systémů oprášil systém před několika lety Alexandr Morozevič, aby se takřka okamžitě na (opět!) raný pochod pěšce „h“ vrhli analytici se svými stroji. Samozřejmě, že takový systém nemohl projít bez povšimnutí takového hráče jakým je Jan Nepomnjaščij; již v dramatickém semifinále turnaje Legend, bleskové rozehrávky za stavu 2-2, šlo o ideální výzvu korektnímu a silnému pozičnímu technikovi jakým je – snad shodou okolností dnes holandský velmistr – Anish Giri…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting