Děti je milují, dospělí (při nejhorším) snášejí

 

 

Děti je milují, dospělí (při nejhorším) snášejí

 

 

O čem je řeč? Inu, o šachových kvízech, problémech, žertovných úlohách. Menší děti je milují tím více, když-pokud se do zadání a samozřejmě i řešení připlete král a úkol souvisí s matem, starší rády podumají i nad jinými druhy včetně kolikrát i těžších retrográdních analýz. Nu a dospělí? Myslím si, že si většinou též rádi zaluští…

 

Před několika dny se mně dostalo do rukou další číslo ruského měsíčníku Šachmatnoje obozrenije ‚64‘ (starším čtenářům, kteří tedy nezapomněli ruský jazyk, mohu vřele doporučit…). Jeden z nejlepších dětských trenérů světa Boris Zlotnik v něm vzpomíná na svoje tréninky s tehdy dvanáctiletým Fabianem Caruanou. (Mimochodem je zajímavé, že zatímco magická hranice 12 let znamená dnes pro ambiciózní rodiče honbu alespoň za nějakým mezinárodním titulem, Caruana v době, kdy se jej Zlotnik ujal nehrál lépe než hráči, kterým jsme u nás zvyklí říkat kandidáti mistra.)

 

Malý Fabiano rád řešil i různé humorné úkoly. Zde vidíme jednu z nich. (1)

Bílý učiní ze základního postavení tahy 1.f3, 2.Kf2, 3.Kg3 a 4.Kh4, a…v této pozici dostává mat! (Tedy ve 4. tahu).

Zlotnik uvádí i část textu e-mailu, který mu malý Fabiano poslal: …řešení úlohy mně zabralo asi 10 minut, našel jsem jej doma…

 

Při téhle příležitosti – studiu Zlotnikova článku jsem si vzpomněl kolik práce nám ještě též jako malým šachistům dalo vyřešit následující úkol. (2)

 

 

 

 

Cílem je dosáhnout pozice na diagramu přesně po čtvrtém tahu černého. Jakýkoli jiný počet tahů neplatí, tedy není správným řešením.

Řešení úkolů najdou milí čtenáři v příloze, tu ale nemohu  neuvést krátký vstup: když jsme po čase úkol vyřešili, naše sebekritika se nenesla jen v duchu slušného výraziva .

 

Poslední vlastně ‚jen‘ položertovná úloha (3) tak trochu souvisí s íspěvkem, který můžete najít na našich stránkách níže: ‚Diagnostika nadání svěřenců. Nu, pokud bych hned na tomto místě napsal více, možná by mně bylo vyčiněno, že napovídám…

U našeho třetího úkolu, který byl uveřejněn v knize Poklady bohyně Caissy z pera Františka Prokopa (1971), učiníme nejlépe, když si přečteme část doprovodného pohádkového příběhu alespoň v koncentrované podobě, přibližně tak, jak ho předkládám svým svěřencům, i když jde vlastně o studii se zadáním bílý na tahu vyhraje! 

 

 

 

Zapeklitou úlohu na diagramu obdržel král Lávra od svého rozhazovačného bratra krále Mávry. Šlo o sázku: král Lávra musel zapeklitou úlohu do 3 dnů (případná podobnost s dnešními exekucemi čistě náhodná ) bezpodmínečně vyřešit aby už nikdy nemusel svému otravnému bratrovi pomáhat s vedením jeho království a samozřejmě hlavně s doplňováním jeho permanentně prázdné pokladny! (Podobnost s nejzadluženějším státem světa je též naší pouhou fikcí .)

 

Celé království se dlouho a marně snažilo úlohu vyřešit – a to přitom král Lávra bych ochoten řešitele odměnit 10 000 zlaťáky (dnes cca 100 000 000 dolarů ). S řešením mu na poslední chvíli pomohl mudrc Figaro Fiškulín…Zopakujme si: zadání úkolu tedy zní ‚bílý na tahu vyhraje!

 

Autor Vám milí čtenáři přeje mnoho zábavy při řešení a samozřejmě pěkné (nejlépe šachové) prázdniny či dovolené!

 

Řešení všech úkolů najde čtenář v iloženém souboru Reseni_kvizu.pdf.

Článek Kvizy v pdf pro založení.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting