Dubovova retrográdní studie

Prázdniny, dovolené, spousta turnajů. Zdá se, že alespoň na pár měsíců se i šachový svět vrací do normálních dob. Ti z čtenářů, kteří, sledovali červnový turnaj kandidátů MS, si mohli vybrat z množství webových stránek a volit případné živé komentáře dle chuti. Já jsem dal přednost ruskému webu Levitov Chess, kde partie komentovali snad ti nejpovolanější. Krom 14. mistra světa Kramnika jsme mohli ve studiu vidět i jiné super velmistry. Jedním z hostů byl několikrát i Daniil Dubov…

Nu, a právě on o přestávkách ukazoval občas velmi zajímavé, poučné i humorné pozice. Kdo z Vás, milí čtenáři, nemá zrovna čas hrát jeden turnaj za druhým, pokuste se vyřešit tuhle tak trochu humornou, ale zároveň rozhodně nikoli snadnou retrográdní studii na diagramu níže. (Úmyslně jsem zvolil statický diagram, abychom pomocí tzv. myšlení ve schématech, popřípadě po etapách, vyřešili úkol s pohybem kamenů…pouze v hlavě!)

Bílý na tahu. Může vyhrát? Pokud ano, tedy jak?
Řešení (chcete-li, studie) mě nadchlo a jen jsem litoval, že jsem v momentu, kdy Daniil Dmitrijevič demonstroval řešení, neodešel na moment od počítače. Zvědavost prostě zvítězila!
Dubov (autora studie neuvedl) krom toho ještě silné šachisty tak trochu dráždil vyjádřeními, že s řešením mají problémy i počítače; diváci si prý mohou sami vyzkoušet, jak silný stroj doma mají. Dle jeho mínění, ‚dvižok‘ úkol vyřeší až kolem 60. polotahu, což mohu potvrdit. Nu, silnější počítač řešení najde, přesto ale – pokud byste se do pozice sami pořádně nezavrtali – budete mít problém pochopit, jaký smysl počítačové manévry dávají. Jak už se stává, počítač vám skoro vždycky napoví JAK, ale nikoli již PROČ!
Příjemné dovolené, prázdniny a případně mnoho úspěchů za šachovnicí vám, milí čtenáři, k létu přeje autor Jan Bílek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting