Jene, je libo Kobru královskou?

Tak se mohl zeptat jeden z nejlepších teoretiků světa a supervelmistr Daniil Dubov svého protivníka Jana Nepomnjaščiho v posledním kole mistrovství světa v blitzu na sklonku loňského roku! „Co má ale Kobra královská společného s mistrovstvím světa a naší krásnou hrou?“ může se zeptat čtenář. Inu, málokdo ví, že v teorii zahájení skutečně existuje varianta s názvem Kobra…

Možná vám, milí čtenáři, kteří zrovna nesledujete nepřeberné množství více či méně kvalitních videí, přijde k chuti přehrát si tuto pěknou dynamickou partii. Zároveň se lze poučit: opravdu nemá smysl ‚lézt‘, ještě navíc v blitzu, protivníkovi do připravené varianty, nota bene jestliže jde o vyhlášeného teoretika…

Hraje se tedy poslední 21. kolo mistrovství světa v bleskové hře a na jedné z předních šachovnic proti sobě zasedají dva špičkoví hráči Ruské federace. (Mají spolu tak nějak i nevyřízené účty, protože se v zápasu o titul mistra světa Carlsen-Nepomnjaščij na sklonku roku 2021 nechal Dubov ‚nalákat‘ tučnou nabídkou mistra světa a připravoval jej jako jeden ze sekundantů; pikantní není jen fakt, že oba velmistři jsou Rusové, zároveň však i… jevrejského původu.)

Samozřejmě, že článek je koncipován tak, aby se vážení čtenáři pro Kobra variantu když ne nadchli, tedy se zamysleli nad skvostnými souboji mezi dvěma v partii téměř vždy znepřátelenými stranami konfliktu: madam Statikou reprezentující nejčastěji materiální výhodu, prostor, dobrou pěšcovou kostru, silná pole…, na druhé straně potom madame Dynamikou (šachové synonymum Čas!), která miluje náskok ve vývinu, později iniciativu a útok proti králi.

Kobra vzniká v sicilské obraně v systému klasické sicilské hry čtyř jezdců (tak zní správný název) po tazích 1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 Jc6 nebo 1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 e6 (dodejme, že první pořadí tahu je dnes považováno za sofistikovanější, protože znemožňuje bílému užít mnohým protivný Rossolimův-Nežmetdinovovův systém 3.Sb5, po 2…Jc6).

Vidíme, že kupříkladu na rozdíl od dračích variant se zde černý soustředí nikoli na boj o bod d4, nýbrž e4! Pokud dostane příležitost (bílý třeba není seznámen se základními idejemi a variantami) jeho další vývinové tahy a boj o centrum jsou celkem snadno pochopitelné a čitelné téměř i začátečníku:

1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 Jc6 6.Se3 Sb4 7.f3?! d5!

Je ovšem zřejmé, že silnější, erudovaný či připravený hráč pozici bílého takto naivně, vstříc našim úmyslům, nepostaví. Podívejme se tedy v krátkosti na hlavní cesty.

1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 Jc6. Stále je možné považovat za jistou tabii 6.Jxc6 bxc6 7.e5 Jd5 8.Je4

a dále nejčastěji  8…Dc7 9.f4 Db6 (9…Vb8!?) 10.c4 Sb4+ 11.Ke2

(jediné!) s poněkud schizofrenní pozicí, v níž cestu k plnému vyrovnání či spíše zcela bezstarostné hře černí stále hledají.

Než si prohlédneme naši Kobru, dodejme ještě, že v šestém tahu mají bílí k dispozici méně závazné, ale i tak jedovaté postupy:

gambitovou variantu 6.Se2 Sb4 7.0-0, 6.g3 a konečně v poslední době populární 6.a3, které v sobě nese i psychologický náboj. Zkušenější šachisté budou asi vědět, na co narážím. Zvolí-li černý po 6.a3 výstavbu Se7 + d6 + 0-0, stojí před námi pozice schevenigenského střihu, kde se ale dá a2-a3 považovat když ne za ztrátu tempa, tedy za ‚nic moc‘. Jenže kdo je ochoten se učit celý scheveningen 1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 e6, když dnes počítače dávají Keresovu útoku 6.g4! zelenou?

Nu, a nyní konečně přistupme k vlastní partii a k ‚povinnému‘ přídavku! Základní materiál vaší případné nové zbroje tak bude připraven…

Jan, možná brzy 17. mistr světa, jen s několika zbývajícími sekundami na hodinách, se chystá učinit rozhodující chybu!

Přenos blic partie je možné shlédnout například na

https://www.youtube.com/watch?v=x3DTfOaaAO8&t=5s

Nu, a to je pro tentokrát vše. Přeju čtenářům hodně úspěchů v novém roce 2023, třebas i po ruce s Kobrou…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting