Na Pranýři (2) – Šokující změna šachových pravidel

Dva příběhy: chod jezdce a redaktor Týdeníku na štíru s notací.

Vážení čtenáři, kteří se zabývají trochu podrobněji děním ve světovém šachu, si jistě již dávno povšimli, kolik nejrozličnějších novot vymýšlejí v posledních desetiletích nejrůznější šachové instituce (nemusíme chodit okolo horské kaše, když napíšeme osobnost/i). Pravda, zatím se jednalo především o způsob rozehrávání nejrozmanitějších postupových turnajů, pravidel oblékání 🙂 , povinností fyzické účasti hráčů u šachovnice na počátku hry, zákazy a kontroly užívání nejrůznějších podpůrných prostředků – od různých stimulací, až po látky dobře maskující jejich užití (diuretika; značné problémy, které zákaz těchto látek před partií přináší starším šachistům, zde není předmětem naší přece jen tak trochu odlehčené kritiky), zavedení výpočtu ratingů = naprosté zahlcení číslicemi a žebříčky, atp. V samotné hře se potom neustále zrychluje tempo hry, o mistru světa může dnes teoreticky rozhodnout blesková partie…

„Tohle všechno se ovšem dá vstřebat“, řekne si jistě řada z nás, šachistů, kterým nejde o to honosit se nějakým mezinárodním titulem či vyhrávat turnaj za turnajem. Ale posuďte sami, zda přece jen i v naší krásné hře neplatí ono známé pořekadlo „čeho je moc, toho je příliš“!

PDF článek: Pranyr-Druhy_dil

One Response to Na Pranýři (2) – Šokující změna šachových pravidel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting