Na Pranýři (4) – Jako malé děti

 

 Na pranýři – díl čtvrtý

 

 

ŠACHOVÁ ŠKOLA 

Jan Bílek

 

 

Výsledek obrázku pro pranýř

 

Výsledek obrázku pro pranýř

 

 

Jako malé děti

 

Když jsem po nedávných turnajích v rapid a bleskovém šachu v Paříži a Leuvenu (červen a červenec 2017) četl mimo jiné nadšené a oslavné články na Carlsenovu adresu (jeden z nich viz výňatek z internetového týdeníku 28-29/2017 níže, mistra světa jsme však mohli vidět na hlavních stránkách různých webů i vrcholně spokojeného až rozesmátého)

 

 

, na mysli mně vytanula vzpomínka na jednu příhodu z mojí praxe začínajícího trenéra.

 

Před mnoha lety, když jsem se skupinami mladých svěřenců teprve začínal jezdit na oficiální republikové soutěže a pomáhal tak sbírat dětem zkušenosti, medaile i postupy, jsem se v praxi snad poprvé střetl tváří v tvář s dětským uvažováním týkajícím se významu jednotlivých partií a soutěží.

 

O co tehdy šlo? V postupovém turnaji do 10 let měl jeden z našich svěřenců reálnou šanci  uspět, tedy buď získat medaili nebo jen postoupit na MČR. Rozhodující partie se mu však vůbec nepovedla a bez odporu ji prohrál. „Jak jsi hrál?“ položil jsem svěřenci benjamínkovi snad nejčastější trenérskou otázku na světě. „Prohrál jsem to, ale včera jsem v simultánce remízoval s mezinárodním mistrem!!“ zněla – čtenář snad chápe – naivní odpověď. Ponechám již stranou, že jen předchozí rozhovor se zkušenějším kolegou udržel mé nervy na uzdě. Frustrační tolerance je opravdu vážnou zkouškou nervové soustavy trenéra

 

Samozřejmě že chlapci nebylo lze co vyčítat. Stejně jako nemůžeme chtít po dvouletém dítěti, aby si umělo zavázat tkaničky u bot nebo sedmiletém aby chápalo ironii či dokonce sarkasmus, nemůže devítiletý šachista povinně rozeznat důležité od zcela nedůležitého. Tedy neumí klíčové partii přiznat vyšší hodnotu než úspěch v podobě remízy v simultánce…ještě s mistrem. Mluvíme ovšem o dětech!

 

Je možné, že by inteligentní dospělý jedinec v současnosti už též nedokázal rozeznat důležité od méně důležitého? Srovnávat nesrovnatelné?

 

Čtenáři, který ještě tápe a není mu jasné kam autor vlastně směřuje, mohu představit hypotetickou situaci z praxe pana X: Ve zcela zásadním posledním kole týdenního turnaje, na který se důsledně a poctivě připravoval, mu los přiřkl oddílového kolegu Y, s nímž má vysoce aktivní bilanci. Partii však nezvládne a sen o vítězství ve velkém a silně obsazeném turnaji se rozplyne. Velké zklamání! Co myslíte, může na toto rozčarování zapomenout jiným úspěchem? Ale jistě! Tedy kolegu, který mu tak zkřížil jeho plány, vyzve za několik dnů k zápasu. Pravidla: Hraje se na 10 vítězných partií, čas na rozmyšlenou budeminuta proti minutě. V zápase vysoce zvítězí. Nu, a do tréninkového deníčku si poznamená: Tento týden jsem zaznamenal jak neúspěch, tak ale i význačný posun. Turnaj jsem sice nakonec nezvládl, čert ho vezmi, zato pana Y  jsem v zápasu porazil výrazně vyšším rozdílem nežli obvykle!

 

Robinson a jeho deníček:

+ postavil jsem si obydlí, křesáním kamenů jsem nakonec přece jen rozdělal oheň;

v noci mně obydlí spadlo, oheň zhasl a uhlíky již nešly rozfoukat!

 

Výsledek obrázku pro robinson crusoe obrázek

 

Carlsenovy výsledky, Matrix a fakta

 

Snad se jen autorovi nezdá jako by se v posledních letech Matrix zbláznil či jsme se snad podle námětu Kingova románu „Pod kopulí“ nedostali do rukou jinému mimozemskému studentovi, který s námi činí poněkud drsnější pokusy nežli ten předchozí

Výsledek obrázku pro smajlík

stejně jako my třeba s mravenci či žábami? Snad lidstvo nehloupne tak rychle?! A šachisté – vysoce nadprůměrně inteligentní lidé schopní vidět dále než jen pár dní dopředu – jakbysmet.

 

 

Poznámka k obrázku: á propos, autor by váženého čtenáře rád upozornil na brilantní americkou sci-fi komedii „Idiocrazy“ (2006, v České republice vysílán a prodáván s nepochopitelně „idiotským názvem Absurdistán). Nezapomenutelná je scéna, v níž lidé budoucnosti skládají jakýsi inteligenční test. Poměrně bezradně koukají na panel a nevědí jak s kvádrem v ruce naložit Takový je tedy obraz budoucnosti? Poslední kapitola tohoto článku Vizionář Tkačjev donutí snad ctěného čtenáře k zamyšlení…     

 

 

Shrňme si tedy nyní skutečné Carlsenovysledky kony z poslední doby:

    červen 2017: Norsko, Stavanger, uzavřený vážný turnaj, 10 hráčů, 9. místo! (Zde musí autor dodat, že si v celé historii 16 mistrů světa nemůže vzpomenout, že by úřadující šampión skončil v jakémkoli turnaji od cca 10 účastníků výše předposlední!)  

    červen 2017: Norsko, Stavanger: vítězství v bleskovém turnaji. (Viz jako malé děti – vážná partie nebo simultánka?) V Norsku ovšem nebylo publikum a pisálci ještě tak zdegenerovaní,

 

Výsledek obrázku pro smajlík

      

 že by psali o jednom úspěchu a jednom neúspěchu. Příčina však  může být i v onom načasování. Bleskový turnaj je zapomenut, protože               se hrál před kruhovým turnajem .

    červen 2017: Paříž, rapid, 1. místo.

    červen 2017: Paříž, blesk, 4. místo.

    červen 2017: Belgie, rapid, 3. místo.

    červenec 2017: Belgie, blesk, 1. místo.

 

Zdroj: www.chess24.com

Magnus Carlsen se plně rehabilitoval, s ním však možná i …plastová lahev !

 

A jak vy, milí čtenáři. Považujete rapid šach či dokonce šach bleskový za rovnocenný vážným turnajům. Je Carlsen znovu v sedle?

 

 

Vizionář Tkačjev

 

Autor si vzpomíná na ještě celkem normální doby konce osmdesátých a počátku let devadesátých (na rozhádanou FIDE i Kasparovovu PCA nyní zapomeňme). Vážný šach se hluboce respektoval, jak napovídá již název, vedly se ovšem vášnivé diskuze o tom, zda by měl mít aktivní šach (tak se tehdy říkávalo rapidu) svého mistra Evropy (taková mistrovství se potom skutečně konala) a podobně. Co se týče bleskovek: tedy tento šach byl brán pouze jako zábava, tahák pro diváky, kteří tehdy zřejmě ještě chápali co bylo upřeno onomu devítiletému hošíkovi!

 

Mnozí šachisté nechápavě kroutili hlavami nad návrhem, s nímž v jednom rozhovoru v 90. letech přišel mladý (vel)mistr Vladislav Tkačjev. (Někteří se dokonce domnívali, že jde z jeho strany o žert!)

Navrhl především zrušit vážný šach (prý neví, o čem mohou lidé nad šachovnicí tak dlouho přemýšlet), současný aktivní šach (tedy rapid) plně nahradí vážný šach, který tedy přestane existovat; bleskovky se potom budou nazývat Rapid a (mlácení do hodin ) minuta proti minutě se bude logicky nazývat bleskovka . Odpověď na otázku stran úpadku kvality hry v partiích měl Tkačjev také skvostně promyšlenou: Kvalita hry se nesníží, protože ji nahradí zvýšená koncentrace u partie.

 

Nu, autor je názoru, že snad dokonce nikoho zainteresovaného tehdy nenapadlo, že tato Tkačjevova myšlenka se jednou ocitne tak nebezpečně blízko realitě!…Pokud již skutečností není, jak naznačují mnozí zainteresovaní…

 

Výsledek obrázku pro šachová partie obrázek

 

Článek ke stažení v pdf zde: Jako_male_deti_4_dil

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting