Olympiáda v Chennai a další vycházející hvězda východu

Asi nenajdeme v naší zemi aktivního a silnějšího staršího šachistu, který by si ‚nevšiml‘, že úpadek západní civilizace se projevuje v mnoha směrech. Nebudu zde samozřejmě pitvat jednotlivé případy a srovnávat dnešní stav se starověkým Římem těsně před rozpadem. Chci se zaměřit na ukazatel šachového vývoje v jednotlivých zemích. Zatímco po dlouhá desetiletí nejenže světu za šachovnicí vládl Sovětský svaz, v Evropě se objevovali též velmi silní šachisté. Vždyť stačí nahlédnout například do seznamu účastníků jednotlivých turnajů kandidátů, výsledků mezipásmových turnajů a podobně.

Dnes je situace jiná! Pokud narazíme na extra talenty či – chcete-li – zázračné děti, buď jsou jevrejského původu nebo pochází z východních zemí. (Pokud by chtěl někdo vést diskuzi o silných šachistech USA, potom jej odkážu třeba na ne vždy pravdivou Wikipedii či jiné zdroje, aby zjistili, odkud kteří američtí hráči pocházejí, kde se narodili a jaké jsou národnosti!)

Jinak řečeno: zatímco v nových šachových velmocích se rodí děti, které mají radost, když mohou nad nějakým problémem intenzivně hloubat a samozřejmě soutěžit, v USA a Evropě se spíše ‚chystáme řešit‘, kolikrát do roka můžeme vzít svého potomka na příslušný úřad a …změnit mu úředně pohlaví.

Ostatně asi každý zkušený učitel vám ‚změnu‘ dětí potvrdí. Já sám, s více než 30 letou praxí trenéra, jsem stále více šokován jak leností dětí vůbec přemýšlet, tak i jejich průměrnou klesající inteligencí.

Nová šachová velmoc Indie vychovává mladé šachisty a šachistky podle vzorů ruské – sovětské šachové školy. Samozřejmě, že největší zásluhu na rozvoji má 15. mistr světa, ale v Indii pracuje a vydělává si mnoho ruských trenérů nebo trenérů bývalého SSSR.

Trénink exmistra světa Ananda s mladičkou hvězdou

V této souvislosti je zajímavé, že jiná šachová velmoc Čína jde – jak už to bývá – svojí cestou. Na stylu hráčů je podle mého jasně vidět vliv počítačů. Na některé tahy (záměrně neříkám plány), které třeba svého času činil v zahájení, v připravených variantách, dnes žel trochu pohaslý talent Wei Yi, by 90% silných hráčů ani nenapadlo zahrát. Více méně obecný jev – neznalost i teoretických koncovek patří do stejného soudku. Trochu mi to připomíná přibližně počátek 90. let minulého století. Byla ‚vynalezena‘ řada šachových herních programů Fritz. Protože tehdy šlo samozřejmě o nesmírně slabé motory, byly vysloveně vysazené na sbírání materiálu. Stovky hlavně blic partií, které jsem sehrál na turnajích v Německu, probíhalo velmi podobně. Materiál stál u Němců na prvním místě. Pokud se setkali s obětí a zároveň neviděli okamžitý užitek, upřímně se takové odvaze divili a materiál schlamstli.

Ale zpět k indickému, dnes 16 letému, zázračnému dítěti. Dommaraju Gukesh (narozený 29. května 2006), lépe známý jako Gukesh D, byl na olympiádu nominován na první šachovnici za družstvo Indie 2 (samozřejmě, že tým byl záměrně sestaven z mladých hráčů, krom Adhibana Baskarana, který byl zřejmě jmenován do role jakéhosi dohlížejícího kapitána.)

Starší fotografie, která doprovází oficiální stránky FIDE, resp. sekci ratingů, hovoří, myslím, za vše! S takovým chlapcem nemáme za šachovnicí šanci! Dílo stejně beznadějné, jako bychom se chtěli vyrovnat slavnému Rámánundžanovi v matematice…

Vychutnejme si tedy tvorbu možná budoucího mistra světa ve dvou partiích. Začněme překrásnou útočnou partií z 6. kola; milí čtenáři budou i moci hledat efektní závěrečnou kombinaci.

Pusťme se do studia a zábavy zadáním testu: Bílý na tahu.

Dokážete se dopočítat do výhry bílého stejně, jako se to povedlo dnes super velmistru 2 700+ Dommaraju Gukeshovi? Níže si můžete přehrát celou komentovanou partii i s řešením ve 25. tahu bílého.

Pokud se jak družstvo Indie 2 tak Uzbekistán pohybovaly neustále na čelných místech tabulky, bylo zřejmé, že se oba super talenti musejí nakonec na svých prvních šachovnicích utkat! Zkušenější a o rok starší Nodirbek (viz článek z 2. 8.) byl nakonec úspěšnější. Pojďme se tedy podívat i na tuto nesmírně nervózní, nevyrovnanou a – nutno říci – Indem zcela vyhranou partii, kterou vlastně pokazil hned dvakrát. Poprvé vypustil jednoduchou výhru, podruhé přehlédl přímo dětskou taktiku.

Dá se říci, že výsledek partiie nakonec rozhodl i o celkovém vítězství Uzbeků na olympiádě a bronzové medaili družstva Indie.

Bitva začíná!


V době kdy článek publikuju 23. hráč světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting