Soutěž – Zábava (1)

Zábava, poučení, soutěž, úlohy

Motto: Dobrý hráč má vždy štěstí.

J. R. Capablanca

 

 

 

 

Soutěžní úkol číslo 5 – bílý na tahu (pravidla soutěže viz níže)

 

Vážení čtenáři.

Následující rubrika je určena především pro Vaše odreagování od běžných denních povinností, zároveň Vám však – jak doufáme – může přinést domů, k Vašemu počítači či šachovnici,bavu i námahu, poučení i krásu, radost z vyřešení pro někoho dost těžkých, jindy lehčích diagramů úloh; výhru vybrané ceny, pokud se Vám podaří vyřešit jeden jediný, ale zato nejtěžší závěrečný úkol!

 

Vše výše uvedené dle Vašeho laskavého výběru!

 

Pravidla jsou náramně jednoduchá! Níže naleznete pět diagramů, sestavených podle obtížnosti. Abychom pořád dokola nepracovali a nenadužívali šachové třídy a hlavně ratingy, které již beztak dávno nevypovídají o skutečné síle šachisty, minimálně z důvodů inflace, změníme si zde tak trochu fasádu výkonnosti. Ostatně proč ne, zde si toto můžeme klidně dovolit.

Tedy: Pokud vyřešíte první úkol prošli jste jakoby bez úhony…mateřskou školkou , druhý úkol a jeho vyřešení znamená překonání základní školy. Následuje třetí úloha – jak čtenář asi tuší „na úrovni“ střední školy. Po vyřešení třetího diagramu se tedy můžete cítit jako čerství maturanti . Čtvrtým úkolem ještě přitvrdíme! Půjde většinou o složitou, leč líbeznou kombinaci…úspěšní řešitelé jakoby vystudovali vysokou školu!

První čtyři úkoly, přes svojí rozdílnost však bude něco spojovat. DNA pozic budou pokaždé obsahovat shodné sekvence, jak se o cca měsíc později milý čtenář nebo i řešitel v jedné osobě dozví! (Spolu s řešením se potom můžeme i poučit, protože prozradíme o pozici úkolu více – historii, vznik, odkud pochází, motivy případné kombinace, teorie kombinace, techniku propočtu, která nás k řešení postrčí  a podobně.)

 

Poslední soutěžní úkol

 

Řešení předchozích čtyř úkolů – ač věříme, že Vám přinese radost z jejich vyřešení – však ne žádný vliv na případnou soutěž! Té se týká pouze poslední, pátá, můžeme snad říci doktorands (její 3D zobrazení můžete již vidět výše)! Řešení této 5. úlohy – studie je vskutku dosti složité, a je samozřejmě jasné, že k cíli můžeme použít jakýchkoli prostředků (tedy se například radit s kolegy, použít silikonového přítele a podobně).

 


 

 

 

Cena za vyřešení posledního úkolu

První čtyři úkoly lze tedy chápat i jako jakousi rozcvičku před klíčovým soutěžním úkolem, který – opakuji – je zobrazen i na samém počátku textu. Čtenáři je ovšem jistě zřejmé, že „školní úkoly“ může i obejít a začít se (většinou na rozdíl od běžného života; ne každý se může stát ‚turbostudentem‘ ) počít rovnou zabývat tím hlavním, doktorandským studiem, tedy i bojovat o cenu!

O jaké že jde odměny? Zde musím čtenáře upozornit, že vyřešením doktorandského úkolu neobdrží žádnou bezcennou cetku! Naopak, bude si dokonce (do vyčerpání zásob) moci vybrat mezi různými produkty (a někdy i jejich barvami) irské nadnárodní společnosti National Pen Corporation. Níže si může čtenář na reklamních obrázcích prohlédnout (a již si předběžně vybrat) o jaké že produkty se může například jednat.

Poznámka: Prvních cca 30 řešitelů bude mít tedy pestřejší výběr, nemusí se však vždy jednat o barvu produktu, která by se úspěšnému řešiteli líbila nejvíce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

, atp…

………………………..…………………………………………………………………………………………………………………….

 

 

Tedy začínáme…nepovinná rozcvička

 

 

 

 

 

Úkol 1…mateřská školka:Výsledek obrázku pro obrázky mateřská školka

 

 

Bílý na tahu vynuceně a rychle matil! Jak?

 

Úkol 2…

Již jsme zkušenější a moudřejší. Poradíte si, milí čtenáři, i s následující pozicí? Jak byste pokračovali bílými a o jaké varianty se opírali?

 

 

Úkol 3střední škola:

 

 

Bílý na tahu. Propočítejte všechny relevantní možnosti po úvodním, velmi, velmi silném…

 

Blahopřejeme ke složení zkoušky z dospělosti , ale…

 

Úkol 4...vysoká škola:

 

 

V pozici diagramu zahájil bílý složitou kombinaci   18.Jxg7 Nás tu však pouze zajímá, co měl připraveno v případě přijetí oběti jezdce 18…Kxg7

 

 

Jak poté partie zákonitě dopadne? Propočítejte všechny podstatné varianty, které samozřejmě budou sloužit coby důkaz oprávněnosti Vašeho názoru…ani nezpochybní Vaše právě kompletně dokončené vzdělání . (Bezpochyby tedy – a nyní zcela vážně – Vaši značnou šachovou sílu!)

 

Poznámka: většině zejména zkušenějších čtenářů je zřejmě jasné, že všechny čtyři uvedené úkoly za ně spolehlivě a relativně rychle vyřeší počítač. Na druhé straně doufáme, že vážení čtenáři plně chápou záměr autora. Tedy ono na počátku zmiňované pobavit, poučit, potrénovat a – ke své spokojenosti – vše samostatně vyřešit…Již zde ovšem upozorním, že poslední úkol, o případnou hodnotnou či pěknou cenu, je z úplně jiného soudku…

 

 

 

 

Přetěžký pátý úkol…o ceny, dobrý pocit, ale i oprávněnou hrdost!

boj o profesurupozorpátý úkol

 

 

Jak jsme se již zmiňovali výše, malým, zábavným, ale i poučným kvízem mohl ctěný čtenář poctivě projít; ať již tak ovšem učinil nebo – z nejrůznějších důvodů – nikoli (řešení budou na našich stránkách uveřejněna spolu s hlavním úkolem), hlavní námaha, napětí, ale doufáme i bava jej čeká teprve nyní!

Tentokráte můžete k řešení ‚legálně‘ použít jakýkoli nástroj, i když je zřejmé, že Vás samotné by jistě opět více potěšilo úplně samostatné řešení. Nemůžeme samozřejmě vyloučit, že jste pozici posledního úkolu již někde viděli (což – domníváme se – platí hlavně pro velmi vyspělé šachisty ještě s vysokou kulturou znalostí více oblastí šachu, resp. šachového umění, hráče s mezinárodními tituly, atp.), leč takoví čtenáři domníváme budou ve značné menšině.

 

Tedy, pojďme na to! Přečtěme si (znovu) zadání.

 

Jsme ve finále! Pokud se Vám podaří bezchybně vyřešit následující extrémně těžký, vpravdě mistrovský úkol, nebudete si sice moci psát bez úhony za jménem titul P.h.D či staré dobré CSc. , zato dosáhnete na jednu z atraktivních cen šachové školy, a to dle výběru (viz pravidla řešitelské soutěže a ukázky cen výše).

 

 

 

 

Bílý na tahu. Podaří se mu přes materiální výhodu nějak vyrovnat s vrcholně nebezpečným vzdáleným volným pěšcem h3, který již možná tuší v torbě maršálskou hůl ?

Výsledek obrázku pro napoleon bonaparte obraz

 

Pokud ano, tedy jak? Jaký bude výsledek za předpokladu nepřesnější hry obou stran? Podejte též relevantní a kompletní ‚variantní důkazy‘ Vašeho názoru!

 

 

 

Milí čtenáři.

Pokud se domníváte, že se Vám úkol podařilo vyřešit, potom neváhejte! Řešení napište do okénka komentáře níže nebo pošlete (v jakémkoli běžně užívaném formátu) e-mailem na adresu bilekjan@skolasachu.cz. Pokud bude Vaše řešení odpovídat realitě, autor webových stránek, resp. této soutěže, Vás kontaktuje. Poté si již jen vyberete cenu a udáte, kam Vám ji má autor poslat…

 

Výsledky soutěže a řešení všech zadaných úkolů najdete na našich stránkách za měsíc od uveřejnění 1. soutěže; to je tedy i doba, kterou máte na řešení pátého úkolu. Nezapomeňte však, že počet cen pro Vás je omezen! Rychlost a přesnost! Právě o ně zde též půjde!

 

Materiál ke stažení: soutez_zabava1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting