Soutěž – Zábava (2) – Řešení

 

Zábava, poučení, soutěž

Řešení druhého úkolu

 

 

 

 

2. soutěžní úkol  – bílý na tahu

 

 

 

Výsledek obrázku pro šachové věže kresbyVýsledek obrázku pro šachové věže kresby

 

Milí čtenáři.

Níže se můžete seznámit se správným řešením druhého soutěžního úkolu. Více než desítka z Vás, několik čtenářů ze Slovenska i Ruska, si zdařile poradila s opravdu nesnadným úkolem. Většina úspěšných řešitelů potom obdržela dárek podle vlastního výběru (pokud tuto milou povinnost nenechali na autorovi). Řada čtenářů ovšem zůstala za branami. Někteří z neúspěšných řešitelů se sice přiblížili řešení na krůček, závěr však již nedomysleli; jiní volili od počátku úplně falešný postup.

 

Níže se tedy podívejme na bezvadné řešení kouzelné studie, s níž si mimo jiné (stejně jako v prvním úkolu) silikonový přítel absolutně neví rady, jak se jistě někteří z Vás přesvědčili.

 

Výsledek obrázku pro nešťastný počítač obrázek

      zdroj vtm.e15.cz

‚Váhání‘ počítače se ovšem dá využít i v náš prospěch. Existuje totiž druh pozic, s nimiž je motor znepřátelen již od svých prvních krůčků – Pevnost!

 

Kdo není zrovna příznivcem počítačové techniky, musí nutně dojít k závěru jaký že to panuje nesoulad mezi výrobci hlášených praktických výkonností šachových motorů na jedné straně (rating 3000 a podobně), a nemohoucnosti všech z nich na straně druhé! A budoucnost? Můžeme se jen dohadovat. Po tomto pošťouchnutí nechme jak příznivce tak programátory bádat nad tím, proč ‚umělá inteligence‘ selhává. Nemůže být příčina jednoduše v tom, že ve skutečnosti…žádná neexistuje? Je přibližně tak reálná jako například Asimovova románová psychohistorie?

Výsledek obrázku pro nešťastný počítač obrázek

zdroj vtm.e15.cz

 

 

Pojďme na to!

 

 

 

Kasparjan,G: v této studii bílý obětuje jednu věž, s druhou se potom přesune do opačného rohu: 1.b4+ Kb6 2.Vf5!! [s intencí 3.Vf2 a černý by již neměl pozici jak vyhrát]

 

 

 

Na desce zbylá věž by patovou konstrukci neumožňovala vybudovat! 2…Sxf5 3.Ke1 Dc8 4.Kf2 Df8

 

 

5.Vh1!!

 

 

 

V situacích pozičních remíz se využívají zazděné věže příkladně.

 

[Bílý by se neubránil tahem 5.Vf1? skrze 5…Se6+ 6.Kg1  (=6.Ke1) 6…Df3!! 7.Vxf3 exf3-+

 

 

Falešná pevnost! Bílý by prohrál po oběti volného krytého pěšce f3 vinou nevýhody tahu.

 

A opět se ocitáme v blízkosti faktické záludnosti úkolu! I když se kupříkladu řešitelům podaří dospět až na toto místo, ještě pořád mohou škobrtnout, zcela mylně se domnívajíce, že jsou na úplně nesprávné cestě k řešení… a vrátit se na počátek! Nu, o to větší potěšení potom možná skýtá nalezení pravého řešení!]

 

5…Se6+ 6.Kg1=

 

 

Hrozí patem nebo, dejme tomu, v případě 6…Dd8 pokračuje 7.Kf2. lý zformoval vskutku okouzlující pevnost!

 

Stáhněte si řešení v pdf Soutez_zabava2_RESENI

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting