Světla a stíny (Šachy do škol – škola šachu) – kompletní kurz

Zde si ctění čtenáři-trenéři mohou  zdarma stáhnout sérii oblíbených článků, které vycházely v letech 2002-2005 nejdříve na stránkách tehdejšího časopisu Mat-64 (pod řízením šéfredaktora pana Štefana Grosse), později i ŠachInfa (pod názvem Šachy do škol – škola šachu) pod vedením pana Ing. Břetislava Modra.

Toto dílo se sice primárně zabývalo výběrem příhodných (a samozřejmě současně i nevhodných) zahájení pro Vaše svěřence, šlo však mnohem dále, jak již svědčil původní název „Světla a stíny dětské praxe“. (Upozorňuji ovšem opět – série článku nemusí být určena pouze začínající mládeži!)

V časopisu ŠachInfo vycházela práce ve třech dílech, a takto si ji i můžete stáhnout:

Svetla_a_stiny_I (první kompletní díl)

Svetla_a stiny_II   (druhý kompletní díl)

Svetla_a_stiny_III    (třetí kompletní díl)

Poznámka: První sérii je možné stáhnout i po jednotlivých číslech, tak, jak byly postupně uveřejňovány. Najdete je ve složce Svetla_a_stiny_I_po_cislech.

Poslední volně stáhnutelný soubor ze složky Vratislav_Hora_2004– můžeme zároveň chápat jako vzpomínku na legendárního československého, českého a moravského trenéra mládeže Ing. Vratislava Horu. V jednom z čísel časopisu I. série se vyslovoval jak ke kvalitě mých prací, tak i k jedné konkrétní variantě.

Doufám, že možnost vlastnit a užívat tuto sérii kompletní – mít ji po ruce – udělá radost mnohým trenérům mládeže. Za více než 10 let, které uplynuly od vydání poslední lekce, se na mne obrátily desítky trenérů – v tom čísle ze Slovenska, ale i jiných zemí -, jež mne žádaly o zaslání toho kterého konkrétního chybějícího čísla nebo si chtěly dokonce celou práci zakoupit…

Někteří trenéři si možná zase pomyslí, že za oněch 10 let se dětské šachy proměnily k nepoznání (nu jistě, fenomén počítače, informace…) a práce je tudíž zastaralá!

Musím se skutečně přiznat, že dnes bych svoje dílo jistě leckde upravil! Ovšem…viníkem není primárně zvýšení technické vyspělosti či rychlosti procesorů, resp. výkonnost počítačových programů, jako spíše další snížení průměrné herní úrovně dětí a mládeže (inteligence, chápavost, problémy se čtením, snížená schopnost soustředění se…), a to ve všech kategoriích bez výjimek!

Z jiného soudku – kupříkladu: co je v práci nazýváno trenérským přestupkem, dnes bychom museli tolerovat, protože dokonce existují…trenérské zločiny! Příkladem může sloužit nejrozšířenější (za ten by měl příslušný orgán snad i odebírat licence J): učit malé nezkušené svěřence výhradně nebo skoro výlučně zahájení a systémy, které „trenér“ rozehrává ve svojí praxi sám…

Přehled, co všechno lze stáhnout:

Svetla_a_stiny_I (první díl)

Svetla_a stiny_II  (druhý díl)

Svetla_a_stiny_III (třetí díl)

Vratislav_Hora_2004

Svetla_a_stiny_I_po_cislech

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting