Není trenér jako trenér

Stručná trenérská autobiografie Jana Bílka

Jak poznat kvalitního trenéra od průměrného, podprůměrného či dokonce vysloveně mizerného? Řeknete si možná, že nejde o žádný kumšt. Trenér prostě ‚něco‘ vykládá, předvádí, analyzuje. Pokud Vám ovšem záleží na zlepšení výkonnosti (ať již své nebo Vašeho potomka) a pátráte tedy po kvalitním trenérovi, aniž byste měli zkušenosti a nechtěli vyhazovat peníze oknem, je jistě dobré znát jak takový kvalitní trenér pracuje...

 

Autor se již delší dobu chystal napsat jakousi kuchařku jak poznat ryzí zlato od kočičího nebo stříbro od alpaky, dokonce se závěrečným testem, jež by (tentokrát naopak) zájemce předložil trenérovi. Velmi mu však usnadnil práci slovenský velmistr a zároveň jeden z nejlepších slovenských trenérů Ján Markoš. Jeho článek Test: Máte dobrého trenéra?‘, který najdete na stránce http://sachovetreningy.sk/test-mate-dobreho-trenera/obsahuje téměř vše, a autor by se pod něho bez váhání podepsal. Přesto zde pan Markoš zapomíná na jednu velmi podstatnou hodnotu, jíž by měl kvalitní trenér – profesionál operovat. Cože by to mohlo být? Inu, přece…pracovní výsledky! Vždyť čím se liší práce šachového trenéra třeba od funkce manažera, sportovce nebo dokonce i umělce? Doporučujeme tedy se na počátku zamýšlené spolupráce trenéra kandidáta zeptat: „Jaké šachisty jste vlastně od základů vychoval? Jakých dobyli úspěchů?...“ Začne-li trenér kandidát ‚cosi‘ blekotat, kličkovat či převádět řeč jinam nebo uvede-li Vám dokonce nepravdivé informace, obloukem se takovému podvodníkovi vyhněte. Naopak, trenér by Vám, dle našeho mínění, měl vypracovat přehled svých pracovních výsledků přibližně tak, jak činí autor níže, v přílohách.

Biografie_2017

Přehled úspěchů svěřenců k 1.7.2017

1

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Šachový citát

Šachy jsou prubířský kámen  intelektu.

Johann Wolfgang von Goethe

Šachová úloha
Šachový citát

 

Šachy podobně jako hudba a láska mají tu moc učinit člověka šťastným.
Siegbert Tarrasch

 

Výhodný hosting